Traverten

warning: Creating default object from empty value in /home/traverte/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Traverten Uygulama Türleri

in across, cilalama, cross, dolgu, eskitme - tamburlama, honlama, kenar kırma, patinato, Traverten, traverten uygulama, traverten uygulama türleri, vein cut

TRAVERTEN UYGULAMA TÜRLERI

Honlama Nedir?

Traverten fayansin yüzeyinin belli basli asindiricilarla yari mat hale getirilmesine Honlama denir. iyibir honlanmis yüzey saten dokusunu andirir. Ne isigi yansitacak kadar parlak, ne de kaba mat bir yüzey.

Cilalama Nedir?

Traverten fayansin yüzeyinin belli basli asindirici gruplar ile isigi yansitacak kadar mükemmel pürüzsüz bir yüzeye ulastirilmasina cilalama denir.

Firçalama ( Patinato ) Nedir?

Traverten fayansin yüzeyinin özel asindirici firçalar ile eskitilmis bir doku kazanincaya kadar asindirilmasina Firçalama ya da Patinato denir.

Kenar Kirma Nedir?

Traverten fayansin kenarlarinin mekanik islemler sayesinde hafifçe kirilarak antik, eskitilmis bir doku kazanmasina kenar kirma denir. Firçalama islemi ile iyi bir ikili olusturur.

Eskitme - Tamburlama Nedir?

Traverten ürünlerin çaglar boyunca maruz kalacagi erozyon ve eskimis görünümünün mekanik yollar ile kazandirilmasina Eskitme veya Tamburlama denir.

Dolgu Nedir?

Travertenin bünyesinde dogal olarak bulunan bosluklarin veya gözeneklerin özel çimento veya kimyasal maddeler ile doldurulmasina Dolgu denir.

Cross - Amerikan Kesimi Nedir?

Travertenin tabakalarina parelel olarak yapilan kesime Cross veya Amerikan kesimi denir. Bu tip kesim daha az hareketle ve duragan bir doku görünümü verir. Su yollari görünmez.

Vein - Türk Kesimi Nedir?

Travertenin tabakalarina dik olarak yapilan kesime verilen ad'tir. Travertenin tüm dogal güzelligi ve çizgisel yapisalligi göz ününe serilir.

Traverten Nedir?

in bucak traverten, burdur traverten, denizli traverten, kalker tüfü, kalker tüfü nedir, mersin traverten, mut traverten, sivas traverten, Traverten, traverten çökelmesi, traverten çökelmesi nedir

Kısaca traverten yer altındaki sıcak su kaynaklarının erittiği kalsiyum karbonatın yeryüzünde katılaşlmasıyla oluşmuş beyaz tortulara denir. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. CbCO3'lü magma getiriminin (sıcak kaynak suları) atmosferle temas ettikleri yeryüzüne çıkış yerlerinde çıkış anındaki basınca, suyun sıcaklığına ve içerdikleri madensel tuzların yoğunluğuna bağlı olarak amorf veya çok küçük kristalcikler halinde kalsiyum karbonat'lı çökelek meydana getririrler. Magma suyunun sıcaklığı çok fazla ve kalsiyum bikarbonat oranı çok yüksek olursa; çökelme hızla meydana gelecektir. Bu şekilde meydana gelen oluşuma traverten çökelmesi denir. Bu taşların hafif veya fazla miktarda bitki sap ve yaprakları ayrıca deniz ve kara canlılarının fosillerini içerenlerine "Kalker Tüfü" denir. Kalker Tüflerine en güzel örnek; dünyada eşsiz olduğu bilinen ve sadece Türkiye'de Kütahya çevresinde çıkartılan üreticisine göre chocolate veya cappuccino adıyla anılan türdür. Travertenler inşaat bakımından önemli kayaçları teşkil ederler. bunlar büyük bloklar halinde uygulandığı gibi, kesmek suretiyle kaplama malzemesi olarak da kullanılırlar.Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye'nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi bir çok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu - cilalı traverten gibi mamüller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir.

Traverten sözcüğü, İtalya´da geniş traverten çökellerinin bulunduğu Tivoli´nin, Roma zamanındaki adı olan "Tivertino"dan gelmektedir. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır.

DG 3143 Valensiya 23x100 mm

in mermer, mozaik, Traverten, valensiya
DG 3143 Valensiya 23x100 mm